• The students of Mila Filatova’s Piano Academy have won numerous prizes and awards at state, regional, and international competitions. By participating in piano competitions, students develop their confidence and performance skills.

    Fall Competition - November 2017 
    Junior Piano
    Alessandra Mariano – Winner
    Maxine P. – Alternate
    Senior Piano
    Stephen W. – Winner
    Senior Piano Duet
    Alessandra M. & Stephen W. – Winners
    Anna M. & Nathan M. – Alternate

    Eastern Division Competition- January 2018
    Junior Piano Category
    Alessandra M. – Honorable Mention
    Senior Piano Duet:
    Alessandra M. &  Stephen W. – Honorable Mention

    Chopin International Piano Competition (Hartford, CT) - March 2018
    Junior Category (up to age 12)
    Third Prize – Roxane P.
    NEPTA: Ruth Davidson Competition (Grades 9-10) - March 2018
    Winner – Stephen W.

    Granite State Competition - May 2018
    Elementary (Grades 3-4)
    3rd Place – Andrew L.
    Junior A (Grades 5-6)
    Winner – Roxane P.
    2nd Place (tie) – Melinda H.
    3rd Place (tie) – Charles M.
    Honorable Mention – Felicity Z., Cheng Z., Karen W.
    Junior B (Grades 7-8)
    2nd Place – Maxine P.
    Honorable Mention – Evan H., Anna M.
    High School A (Grades 9-10)
    Winners (tie) – Alessandra M., Stephen W.
    Honorable Mention – Kedai W.
    High School B (Grades 11-12)
    3rdPlace – Dmitri S.

    Keiser Competition (St. Paul’s School) - May 2018 
    Winner -Dmitri S.

    Steinway Competition (Natick, MA), June 2018
    Division 2 (Age 10 – 13)
    1st Place: Maxine P.
    2nd Place: Roxane P.
    Division 3 (Ages 14-18)
    2nd Place: Stephen W.
    Fall Competition, Junior Piano, November 2016
    Winner - Stephen W.
    Alternate - Maxine P.
    Honorable Mention - Alessandra M.

    Fall Competition, Senior Piano, November 2016
    Alternate - Kevin C.

    Crescendo International Competition Winners, January 2016
    Grand-Prix , performance in Carnegie Hall - Alessandra M.
    First Place, performance at Carnegie Hall: Charles M., Sophie Z.
    Second Place, performance in Carnegie Hall: Kevin L., Ben G.
    Third Place: Elizabeth R.

    Contemporary Music Competition, PSU. March 2016
    First Place - Stephen W.
    Third Place - Sophie Zhu

    Little Mozarts International Competition, April 2017
    First Place, performance in Carnegie Hall: Raner C.
    Third Place - duet Raner C. and Salina G.

    Mildred Freiberg Competition NEPTA, April 2017
    Second Place - Maxine P.

    Ruth Davidson Competition, NEPTA, April 2017
    Third Place - Stephen W.

    Alice Hamlet Senior Scholarship Competition, NEPTA, April 2017
    First Place - Kevin C.

    Paderewski International Piano Competition, CT, May 2017
    Category Junior:
    First Place - Maxine P.
    Third Place - Roxane P.

    Winners of Auditions to Perform with Orchestra
    Maxine P. - performance with the Nashua Chamber Orchestra, February 2017
    Raner C., Melinda H., Andrew L., Emily S.

    Performance with the NH Philharmonic Orchestra, March 2017:
    Melinda H., Alessandra M., Charles M., Nathan M., Anna M., Kedai W.

    Granite State Solo Competition, May 2017

    Elementary
    Winner - Roxane P.
    Second Place Tie - Melinda H. and Charles M.

    Junior B, 7th Grade
    Winner - Maxine P.
    Second Place Tie - Anna M.

    Junior B, 8th Grade
    Winner - Alessandra M.
    Second Place Tie - Kedai W.

    High School A
    Winner - Stephen W.
    Third Place Tie - Sophie Zhu

    High School B
    Winner - Kevin C.
    Fall Competition, Junior Piano, November 2015
    Winner - Stephen W.
    Alternate - Maxine P.
    Honorable Mention - Alessandra M.

    Fall Competition, Senior Piano, November 2015
    Winner - Kevin C.
    Honorable Mention - Eric V.
    Honorable Mention - Samuel V.

    Eastern Division Competition, January 2016
    Stephen W. - Alternate in the Junior Piano Competition
    Kevin C. - Honorable Mention in the Senior Piano Competition

    Crescendo International Competition Winners, January 2016
    First Place, Performance at Carnegie Hall:
    Nicolai C,, Ben G., Melinda H., Kevin L., Charles M., Emily S., Eric V., Samuel V., Grace W., Geoffrey Z.

    Contemporary Music Competition, PSU. March 2016
    Winner - Alessandra M.
    Honorable Mention - Angela D.

    Chopin International Piano Competition, Hartford, CT, March 2016
    First Prize - Maxine P.

    Winners of Auditions to Perform with Orchestra
    Melinda H. - Performance with the Nashua Chamber Orchestra, March 2016
    Maxine P. - 1Sst Place in the International Shining Stars Competition, performance at Carnegie Hall with the New York Concert Sinfonietta Orchestra, June 2016

    Keiser Piano Competition, St. Paul's School, May 2016
    Winner - Brunston P.
    Honorable Mention - Fiona Z.

    Steinway Piano Competition, Boston, MA, May 2016
    Kevin C. - Winner, Division 5
    Alessandra M. - Honorable Mention, Division 3

    Bay Contest, MA, May 2016
    First Place - Kevin C.
    Third Place - Sophie Z.

    Granite State Competition, April 11, 2015

    Junior A, Division 1
    Winner – Maxine P.
    Third Place – Elliot M.

    Junior A, Divison 2:
    Winner – Kedai W.
    Third Place – Jeoffrey Z.

    Junior B:
    Winner – Stephen W.
    Third Place – Porter M.

    High School A, Division 1:
    Second Place – Eric V.
    Third Place – Sam V.


    High School A, Division 2:
    Winner – Kevin C.
    Honorable Mention – Annie W.

    High School B, Division 1:
    Tie for Second Place – Kathryn L.B.
    Third Place – Anna K.
    Honorable Mention – Erin T.


    High School B, Division 2:
    Tie for Second Place – Brunston P. and Fiona Z.

    No students of Mila Filatova in the elementary category this year.
    Piano Extravaganza – University of Rhode Island
    Schubert Award for the most Lyrical Performance – Baoyu W.
    Bach Award for the Best Interpretation – Alessandra M.
    Chopin Award for the Most Sensitive Touch – Kedai W.

    Granite State Piano Duet Competition – November 15, 2014

    Level 1
    1st Place – Melinda H. and Charles M.
    2nd Place – Anica A. and Evva S.M.

    Level 2
    Honorable Mention – Emily S. and Andrew L.

    Level 3
    Honorable Mention – Alessandra M. and Kedai W.

    Level 4
    1st Please – Maxine P. and Stephen W.
    2nd Place – Grace W. and Geoffrey Z.

    Level 5
    1st Place – Annie and Randy W.
    2nd Place – Angela D. and Elizabeth R.

    Level 6
    1st Place – Kathryn and Calvin L.B.

    Young Artist Piano Competition – Westfield State University, MA

    Junior C Division
    First Place: Charlie M.

    Intermediate A Division
    Second Place: Melinda H.

    Age Achievement Division, 7 y.o.
    First Place: Roxane P.

    Age Achievement Division, 10 y.o.
    Honorable Mention: Maxine P.

    Junior Division
    First Place: Alessandra M.

    Age Achievement Division, 13 y.o.
    First Place: Stephen W.

    Division 13A
    First Place: Sophie Z.

    Piano Duet Level 2
    First Place: Maxine P. and Stephen W.

    Manchester Community School Performance Competition – April 12, 2015

    Elementary School Preschool – Grade 3
    First Place – Roxane P.
    Second Place – Charles M.
    Third Place – Salina J.

    Elementary School – Grade 4-6:
    First Place – Maxine P.
    Second Place: Nikolai C.

    Junior High – Grades 7-8:
    First Place: Nathan M.

    High School A – Grades 9-10:
    First Place – Elizabeth R.
    Second Place – Neelam S.

    High School B – Grades 11-12:
    First Place – Erin T.
    Second Place – Prathik R.

    Young Artist Category – Grade 6-12:
    First Place – Stephen W.
    Second Place – Alessandra M.
    Crescendo International Piano Competition Winners, January 2014

    First Place – performance at Carnegie Hall
    Martin B.
    Peter B.
    Calvyn L.B.
    Kathryn L.B.
    Maxine P.
    Roxane P.
    Stephen W.

    Third Place – performance at Longy School of Music
    Kedai W.
    Granite State Competition

    Elementary Piano:
    Winner – XX
    Third Place: XX

    Junior A Piano:
    Winners – XX
    Third Place – XX


    International Music Competition “Heirs of Orpheus,” Bulgaria, September 2013:
    Winner – Kathryn L.B.

    Fall Competition, Junior Piano, November 2013
    Winner – Kevin C.
    Honorable Mention – Stephen W.

    Fall Competition, Senior Piano, November 2013
    Honorable Mention – Suin J. (Saint Paul’s School)

    Fall Competition, Senior Piano Duet, November 2013
    Winners – Anastasia D. and Kathryn L.B.
    Alternates – Martin & Peter B.

    Eastern Division Competition, Piano Duet Category, January 2014
    Honorable Mention – Anastasia D. and Kathryn L.B.

    Winners of Auditions to perform with the orchestra:
    August 2013 – Alessandra M.
    April 2014 – Stephen W.

    Participants – New Hampshire Fall Festival, November 2013

    Anica A. Aster Ga. Salina Gi. Melinda H. Kevin L. Nathan M. Anna M. Vidhur N. Maxine P. Roxane P. Luna R. Vivian Ro. Azariah Ru. Evva S. Grace Wa. Kedai W. Geooffrey Z.
    2012 Student Awards

    Under Construction
    Winner – TBD

    Granite State Competition

    Elementary Piano:
    Winner – XX
    Third Place: XX

    Junior A Piano:
    Winners – XX
    Third Place – XX
    Granite State Competition

    Elementary Piano:
    Winner – Lexie M.
    Third Place – : Geoffrey Z.

    Junior A Piano:
    Winners -Sophie Zh. /M. Filatova & Annie X.
    Third Place – Elizabeth R.

    Junior B Piano Group 1:
    Second Place – Angela D.
    Honorable Mention – Erin T.

    Junior B Piano Group 2:
    Winner – Kathryn L.B.
    Second Place – Christine Y.

    High School Piano:
    Winner – Anastasia D.
    Second Place – Suin J.

    Fall Competition

    Junior Piano:
    Winner – Kevin C.

    Senior Piano:
    Winner – Caleb D.

    Senior Composition Competition:
    Honorable mention – Caleb D.
    American Fine Arts Festival – Chopin International Auditions
    Winner – Kevin C. – Performance at Carnegie Hall

    New Hampshire Fall Competition
    Winner – Caleb D
    Alternate (Second) – Angela D.
    Honorable Mention – Tong X.
    Honorable Mention – Natali K.

    Granite State Competition
    Winner – Tong X.
    Second Place – Natali K.
    Second Place – Elizabeth R.
    Second Place – Sophie Z.
    Third Place – Caleb D.
    Honorable Mention – Jessica F.

    Contemporary Music Festival and Competition
    Winner – Natali K.

    American Fine Arts Festival
    Winner – Rubin Z. – Performance in Carnegie Hall
    Winners (Piano Duet category) – Jessica F. & Natali K. – Performance in Carnegie Hall

    4th Gavrilin International Competition (Russia)
    Second Place – Kevin C. (first place was not awarded)

    Stockholm International Competition (Sweden)
    Second Place – George K.

    Steinway Piano Competition
    Third Place – Kevin C.
    Honorable Mention – Rubin Z.

    New England Piano Teachers’ Association (Massachusetts)
    Wanda Paik Award – Tong X.
    Alice Proctor Award – Caleb D.

    Young Promise International Competition
    Winner, Young Virtuoso Award, Best Stage Presence Award – Rubin Z.
    Second Place, Best Contemporary Piece Award – Natali K.
    Second Place (Composition) – Caleb D.
    Third Place (Solo Piano) – Elizabeth R.
    Third Place – George K.
    Honorable Mention (Piano Duet category), Young Promise Piano Duo Award – Angela D. and Elizabeth R.

    Crescendo Competition
    Excellence Award – Sophie Z.
    Excellence Award – George K.

    Darrell’s Memorial Piano Competition

    First Place Overall and Yamaha’s Grand Prix – Kevin C.
    Second Place Overall – Natali K.

    Group 1

    Winner – George K.
    Third Place – Nathaniel P.
    Honorable Mention – Azariah R.
    Honorable Mention – Hana B.

    Group 2
    Winner – Rubin Z.
    Second Place – Sophie Z.
    Third Place – Lezie M.
    Third Place – Grace W.

    Group 3
    Winner – Kevin C.
    Third Place – Elizabeth R.

    Group 4
    Honorable Mention – Erin T.

    Group 5
    Second Place – Anastasia D.

    Group 6
    Winner – Natali K.
    Steinway Piano Competition (Massachusetts)
    Kevin Chen – Honorable Mention

    Young Promise International Competition
    Third Place – Kevin C. – additional prize for best performance of contemporary composition.

    LISMA Piano Competition (New York)
    Second Place – Kevin C.

    New Hampshire Fall Competition
    Winner – Anastasia D.
    Alternate (Second) – Caleb D.
    Alternate (Second) – Jessica F.

    American Fine Arts Festival (New York)
    Winner – Kevin C. – Performance in Carnegie Hall
    Second Place – Kai C.
    Second Place – Natali K.
    Second Place – Elena M.

    Contemporary Music Festival and Competition
    Second Place – Jessica F.
    Third Place -Kai C.

    NEPTA (Massachusetts)
    Nancy Olivia Award – Tong X.

    Manchester Community School Piano Competition
    Level 1

    First place: George K., Nika R.
    Second place: Veronika M.

    Level 2
    First place: Anastasia D., Gabriella S.
    Second place: Elizabeth R., Erin T.

    Level 3
    First place: Kai C., Caleb D., Tong X.
    Second place: Artem A.

    Level 4
    First place – Natali K.
    Second place – Jessica F.
    Third place – Elena M.
    Lettvin Piano Competition
    Winner – Kevin C.
    Granite State Competition
    Winner – Kevin C.
    Second Place – Artem A.
    Second Place – Anastasia D.
    Second Place – Jessica F.
    Third Place – Natali K.
    Honorable Mention for Entire Program – Kai C.
    Honorable Mention for Entire Program – Erin T.

    Contemporary Music Festival and Competition
    Third Place – Natalia K.

    New Hampshire Fall Competition
    Winner – Tong X.
    Alternate (Second) – Anastasia D.
    Honorable Mention for Entire Program -Kai C.
    Alternate (Solo Performance category) – Natali K.
    Winners (Piano Duet category) – Jessica F. and Natali K.
    Lettvin Piano Competition
    Second Place – Anastasia D.

    Granite State Auditions
    Honorable Mention – Artem A.
    Honorable Mention for Entire Program – Kai C.
    Honorable Mention – Jessica F.
    Honorable Mention – Natali K.
    Honorable Mention – Elena M.
    Honorable Mention – Erin T.
    Honorable Mention for Entire Program – Natalia Tr.

    Contemporary Music Festival and Competition
    Winner – Jessica F.
    Honorable Mention – Natali K.
    Granite State Auditions
    Winner – Volodymir N.
    Honorable Mention Hans G.
    Honorable Mention – Artem A.
    Honorable Mention – Jonathan W.

    New Hampshire Fall Competition
    Alternate (Second) – Jessica F.
    Granite State Auditions
    Winner – Anatoliy N.
    Honorable Mention – Wyatt H.